Budapešť, Budapest, Pešťbudín

Zábava, vianočné trhy, práca, pamiatky, múzeá a atrakcie

Múzeá a pamiatky v Budapešti

Budapešť má za sebou bohatú históriu, preto sa v nej nachádza naozaj obrovské množstvo múzeí a pamiatok. Každá éra mesta zanechala svoju stopu, či sa jedná o rímske obdobie, stredovek, tureckú nadvládu, habsburskú vládu, obdobie medzi vojnami alebo obdobie za komunistickej vlády. Milovník histórie si tu príde na svoje, preto sme ti pripravili zoznam múzeí a pamiatok, ktoré by ti nemali uniknúť.

Hősök tere (Námestie hrdinov)

Jedná sa o obrovské námestie, ktoré je známe vďaka Pamätníku milénia, ktorý pripomína príchod Maďarov do Karpatskej kotliny. V centre pamätníka stojí 36 metrov vysoký stĺp, pričom na jeho vrchole stojí postava archanjela Gabriela. Vedľa piedestálu sedí na koni vojvodca Arpád a sedem kmeňových náčelníkov. V polkruhovej kolonáde sa nachádzajú významné postavy maďarskej histórie. Na jej čele je samotný uhorský kráľ Štefan. Žiaľ, na tomto mieste sa stretávajú maďarskí nacionalisti.

Országház (Parlament)

Budova parlamentu bola postavená v rokoch 1885 až 1902 a to podľa plánov architekta Imricha Steindla. Svojou podobou veľmi pripomína budovu britského parlamentu, odlišujú sa len v kupole. Návštevníka však najmä zaujmú neogotické vežičky. V budove sanachádza 691 miestností a takmer 20 kilometrov schodísk. Na stavbe sa podieľali aj slovenskí murári a majstri.

Szent István Bazilika (Bazilika svätého Štefana)

Táto bazilika je najväčším rimskokatolickým chrámom v Budapešti. Nachádza sa v mestskej časti Lipótváros, pričom jej obrovskú kupolu vidno z veľkej diaľky. Budova je vysoká 96 metrov, čo má pripomínať príchod maďarských kmeňov do Podunajska v roku 896. Samotný chrám bol postavený v rokoch 1851 až 1905, pričom do chrámu sa zmestí až 8500 návštevníkov.

Socha na Námestí hrdinovSocha na Námestí hrdinovMagyar Mezőgazdasági MúzeumMagyar Mezőgazdasági MúzeumAnonymusBazilika sv. Štefana v BudapeštiVýhľadNočný ParlamentMűcsarnok v BudapeštiSzépművészeti MúzeumSochy na Námestí hrdinovInformačné centrum v BudapeštiMagyar Mezőgazdasági MúzeumBazilika sv. Štefana v BudapeštiBudínsky hradSocha v areáli Budínskeho hradu

Ostatné zaujímavé múzeá a pamiatky

 • Alžbetin most (Erzsébet híd) - moderný a najväčší most v Budapešti
 • Aquincum - pamiatky z čias Rímskeho impéria
 • Citadela - nájdete tu Pamätník oslobodenia, ktorý vidno zo všetkých strán mesta
 • Historické múzeum (Vár Múzeum) - venuje sa 2000 ročnej historii mesta
 • Chrám kráľa Mateja - nachádza sa na Hradnom vrchu
 • Kráľovský palác (Budai Vár) - sídli tu Maďarská národná galéria, Národná knižnica, Historické múzeum
 • Maďarské národné múzeum - Magyar Nemzeti Múzeum ukrýva kráľovské korunovačné klenoty
 • Maďarská štátna opera - neorenesančná stavba patrí medzi najkrajšie budovy v meste
 • Múzeum výtvarného umenia (Műcsarnok) - môžete tu vidieť naprílad diela španielskeho maliara El Greca
 • Národná galéria (Magyar Nemzeti Galéria) - zbierka maďarského umenia od 10. storočia po súčasnosť
 • Reťazový most (Lán híd) - najstarší a najznámejší most v Budapešti
 • Rybárska bašta (Halászbástya) - ponúka prekrásny výhľad na peštiansku časť mesta
 • Terror Háza - venuje sa zločinom maďarských fašistických a komunistických režimov
 • Vajdahunyad - jedná sa o repliku hradu, kde sídli Maďarské poľnohospodárske múzeum
 • Vojenské historické múzeum (Hadtörténeti Múzeum) - je plné zbraní spred tureckých výbojov

Budapešť je však známa aj svojimi kúpeľmi, medzi tradičné verejné kúpele patria Gellért a Széchényi. Medzi moderné a drahšie kúpele zasa patria Danubius Grand Thermal Hotel Margitszige a Corinthia Grand Hotel Royal Spa. Okrem toho sú tu aj autentické ale menšie Király, nekryté Palatinus na Margitsziget a staré turecké Rudas. Ak budeš mať čas, pozri si tiež podstránku Atrakcie v Budapešti, kde nájdeš ďalšie zaujímavé miesta. Navyše všetky spomenuté miesta sme zaznačili aj na našej podstránke Mapa Budapešti.

Vyhľadavané frázy:
budapest, pestbudin, muzea a pamiatky v budapesti, budapest zoo, zoo v budapesti, namestie hrdinov, pamatnik milenia, parlament, bazilika svateho stefana, aquincum, citadela, chram krala mateja, madarske narodne muzeum, muzeum vytvarneho umenia, rybarska basta, vajdahunyad, vidam park, kupele v budapesti, gellert, szechenyi, verejne kupele v budapesti, danubius grand hotel, thermal hotel margitszige, corinthia grand hotel royal spa, kiraly, palatinsu, margitsziget, rudas, historicke muzeum, var muzeum, madarska statna opera, narodna galeria, magyar nemzeti galeria, vojenske historicke muzeum, kralovsky palac, terror haza, szoborpark, alzbetin most, retazovy most, lanhid, erzsebet hid


Copyright © 2021 - Budapešť, Budapest, Pešťbudín - Zábava, vianočné trhy, práca, pamiatky, múzeá a atrakcieKamNaVikend.eu | Mapa stránky