Budapešť, Budapest, Pešťbudín

Zábava, vianočné trhy, práca, pamiatky, múzeá a atrakcie

Metro v Budapešti (Budapesti metró)

Budapeštianske metro je pilierom mestskej hromadnej dopravy v Budapešti. Práve toto metro bolo postavené ako prvé metro na európskej pevnine a zároveň sa jedná o druhé metro na svete. Prvým bolo Londýnske metro. Budapeštianske metro otvorili v roku 1896 a aktuálne má štyri linky. V budúcnosti sa plánuje piatia linka. Nezabudnite si tiež pozrieť informácie na podstránke Doprava v Budapešti.

Celá sieť je dlhá takmer 39 km, pričom sa v nej nachádza 52 staníc. V roku 2014 otvorili štvrtú linku, dovtedy mala sieť dĺžku takmer 31 km a mala len 42 staníc. Denne prepraví cez 800 tisíc cestujúcich. Linky M1, M2 a M3 sa pretínajú v stanici Deák Ferenc tér. Linka M4 sa pretína s linkou M3 na stanici Kálvin tér. S linkou M2 sa pretína na stanici Keleti pályaudvar.

Linka M1 bola otvorená v roku 1896, pričom má dĺžku 5 km a 11 staníc. Označená je žltou farbou. Naposledy bola rozšírená v roku 1973 a to o stanicu Mexikói út. Linku M2 začali stavať v 50. rokoch, zvyšok otvorili až v roku 1970. Táto linka má dĺžku 10 km a 11 staníc, pričom je označená červenou farbou. Linka M3 bola otvorená v roku 1976, pričom má dĺžku 18 km a 20 staníc. Linka je označená modrou farbou. Naposledy bola rozšírená v roku 1990 a to o stanicu Úpjest-Központ. Linka M4 je dlhá 7 km, pričom má 10 staníc a je označená zelenou farbou. Ďalšie sekcie linky plánuju otvoriť okolo roku 2017.

Vlaky metra nebývajú preplnené. Zaujímavosťou, že na starej trati M1 sa používajú krátke vlaky, niekedy môžeš naraziť aj na staré drevené vozne. Na ostatných tratiach jazdia oceľové vozne zo sovietskej éry. Daj si pozor na revízie lístkov, ktoré sa konávajú pravidelne, pričom mnohokrát sú namierené priamo na turistov. Preto si lístok vždy poriadne označ a maj ho neustále pri sebe. Pokuty sa pohybujú okolo 5000 HUF (15,9 €). Rovnako si daj pozor na gangy vreckových zlodejov.

Výhľadávané frázy:
budapest, pestbudin, metro v budapesti, budapestianske metro, budapesti metro, prve najstarsie metro na uzemi europy, druhe najstarsie metro na svete, deak ferenc ter, kalvin ter, keleti palyaudvar, mexikoi ut, upjest kozpont, linka metra m1, linka metra m2, linka metra m3, linka metra m4, plan liniek metra v budapesti, revizie listkov v budapesti, pokuta, turisti


Copyright © 2021 - Budapešť, Budapest, Pešťbudín - Zábava, vianočné trhy, práca, pamiatky, múzeá a atrakcieKamNaVikend.eu | Mapa stránky