Budapešť, Budapest, Pešťbudín

Zábava, vianočné trhy, práca, pamiatky, múzeá a atrakcie

Doprava v Budapešti

Na tejto podstránke nájdeš všetky dôležité informácie o tom ako sa dostať do Budapešti a zároveň ako funguje mestská hromadná doprava v tomto meste. Neprehliadni tiež podstránku Metro v Budapešti, kde nájdeš tie najaktuálnejšie informácie o budapeštianskom metre. Všetky dôležité miesta sme zaznačili aj na našej podstránke Mapa Budapešti.

Autobusom do Budapešti

Autobusové spoje do Budapešti boli vždy pomerne rýchle a spoľahlivé a dnes nie je situácia iná. Hlavná autobusová stanica je pri stanici metra Stadionok.

Autom do Budapešti, resp. stopom do Budapešti

Autom sa dá do Budapešti dostať priamo po diaľniciach M1, M2, M3 a M7. Avšak na ne si treba zakúpiť diaľničnú nálepku. Okružná diaľnica okolo celého mesta M0 je stále rozostavaná, preto nie je spoplatnená. V mestských úsekoch je možné ísť maximálne 60 km/h.  V Budapešti si treba dávať pozor na dopravnú špičku, ktorá je tu značným problémom. K zápcham dochádza najčastejšie v ranných hodinách alebo poobede. Ak sa rozhodneš stopovať alebo zdieľať auto s niekym iným, dávaj si pozor. V prípade zdieľania auto, nezabudni prispieť na benzín. Ideálne je cestovať spolu s niekym koho poznáš. Sám cestuj len ak nemáš inú možnosť.

Bicyklom v Budapešti

Cyklistické cesty sú oddelené od ciest pre autá, pričom sú po celom centre. V meste veľa ľudí používa bicykel aj počas zimných mesiacov. Bicykle sa dajú jednoducho požičať na jeden alebo viac dní.

Lietadlom do Budapešti

V Budapešti funguje len jedno medzinárodné letisko a to Letisko Budapešť - Ferihegy. Toto letisko je zároveň hlavným leteckým uzlom pre celú krajinu. Ferihegy sa nachádza v juhozápadnej časti mesta, konrétne v mestskej časti Pestszentlörinc. Starší terminál Ferihegy 1 využívajú najmä nízkonákladové letecké spoločnosti, ostatné spoločnosti využívajú moderné terminály ako sú Ferihegy 2A a 2B. Ferihegy je po novom atraktívne aj pre časť slovenských cestujúcich, ktorý bývajú na juhu Slovenska. Samotné letisko však zaostáva za viedenským letiskom Schwechat, ako aj za pražským letiskom Ruzyně.

Loďou do Budapešti

Týmto spôsobom sa dostať do Budapešti z Viedne i Bratislavy alebo z akéhokoľvek mesta ležiaceho na Dunaji.

Mestská hromadná doprava v Budapešti

MHD v Budapešti je dobre organizovaná s vysokým podielom elektrickej trakcie. Električky sú v premávke od roku 1887, trolejbusy začali svoju tradíciu už v roku 1933. Autobusy sú v premávke od roku 1921, pričom sa považujú ako doplnok k elektrickej trakcii. Červené autobusy sú zrýchlené, normálne sú čierne. K dispozícii je samozrejme aj metro, ktoré je najstarším metrom na európskom svetadieli. Prímestská železnica HÉV vznikla z pôvodných prímestských parných lokálok, dnes funguje na štyroch trasách (Csepel, Ráckeve, Szentendre a Gödöllö). V budúcnosti by sa mali napojiť na sieť metra, čím sa vytvorí nová linka metra označovaná ako M5.

V roku 1870 bola vybudovaná lanovka na Budínsky hradný vrch - Libegö, pričom znovupoustená bola až v roku 1986. Rovnako v Budapešti funguje aj zubačka na budínsky vrch Svábhegy, ktorá bola otvorená už v roku 1873. V roku 1950 bola postavená aj Lesná detská železnica, ktorá premáva v Budinskych vrchoch.

Ak plánuješ MHD využívať intenzívnejšie, odporúčame ti používať Budapešti Közlekdési Hálózata Térképe, čo je mapa mestských liniek. Dostupná je v stánkoch predávajúcich lístky na metro. Jednorázový lístok stojí okolo 230 HUF (0,73 €), priamo u vodiča je to o trochu drahšie. Výhodnejšia ťa však vyjde kupónová knižka. Napr. knižka s 10 lístkami stojí 2050 HUF (6,52 €) a s 20 lístkami len 3900 (12,40 €). Denný lístok stojí okolo 1350 HUF (4,29 €), trojdňový lístok stojí okolo 3100 HUF (9,86 €) a sedemdňový lístok stojí len 3600 HUF (11,45 €). Nezabudni, že jeden cestovný lístok je platný len pre jednu jazdu. Pri prestupe je nutné označiť nový cestovný lístok.

Vlakom do Budapešti

V Budapešti funguje niekoľko vlakových staníc. Medzi tie najdôležitejšia patria Nyugati pályaudvar (Západná železničná stanica) a Keleti pályaudvar (Východná železničná stanica). Obe sa nachádzajú priamo v centre mesta. Ďalšou stanicou je Déli pályaudvar (Južná železničná stanica), ktorá obsluhuje vlaky prichádzajúce od juhu.

Vyhľadavané frázy:
budapest, pestbudin, doprava v budapesti, cestovanie do budapesti, autobusom do budapesti, stadionok, autom do budapesti, dialnica do budapesti, okruzna dialnica do budapesti, spicka v budapesti, zapchy v budapesti, stopom do budapesti, letecky do budapesti, lietadlom do budapesti, ferihegy, letisko v budapesti, lodou do budapesti, mestska hromadna doprava v budapesti, elektricky v budapesti, trolejbusy v budapesti, autobusy v budapesti, metro v budapesti, primestska zeleznica hev v budapesti, csepel, rackeve, szentendre, godollo, libego, svabhegy, lesna detska zeleznica, nuyagati palyaudvar, zapadna zeleznicna stanica, keleti palyaudvar, vychodna zeleznicna stanica, deli palyaudvar, juzna zeleznicna stanica, vlakom do budapesti, bicyklom do budapesti, budapesti kozlekedesi halozata terkepe, mapa mestskych liniek, bicyklom do budapesti, bicyklom v budapesti


Copyright © 2021 - Budapešť, Budapest, Pešťbudín - Zábava, vianočné trhy, práca, pamiatky, múzeá a atrakcieKamNaVikend.eu | Mapa stránky